İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İsmet Topaloğlu’ndan “Konuşabilmek ve Konuşmayı Bilmek” Sunumu

Tahmini Okuma Süresi: 3 dakika

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Adana şubesinin düzenlediği “Konuşabilmek ve Konuşmayı Bilmek” konulu konferans TRT Haber Spikeri ve Diksiyon/Davranış Eğitmeni İsmet Topaloğlu’nun hazırladığı sunumla Adana Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleşti.

Adana Sanayi Odası’nın (ADASO)  katkı sunduğu toplantıda, dünyada REUTERS tarafından ikna konusunda yetiştirilmiş 24 kişiden birisi olan İsmet Topaloğlu’nun hazırladığı sunum katılımcılar tarafından ilgiyle dinlenirken açılış konuşmasını yapan Adana Sanayi Odası Genel Sekreteri Bora Kocaman “ekonomik dar boğazı atlatmanın yollarından birisi de böylesi toplantıları artırmaktır. Bu sebepten dolayı ASKON’a teşekkür ediyorum, bize de katkı sunma fırsatı verdikleri için ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kocaman’nın ardından ASKON Adana Başkanı Recep Çalışkan söz aldı ve kendilerini kırmayıp sunum için Adana’ya gelen İsmet Topaloğlu’na ve salonu dolduran ziyaretçilere teşekkürlerini iletti. Çalışkan’ın teşekkür konuşmasından sonra İsmet Topaloğlu, günlerce sürecek bir eğitimi iki saate sığdırmaya çalışacağını belirterek sunumuna başladı.

 Konuşturma Eğitimi, Diksiyon Eğitimi, Uluslararası Görgü ve Nezaket Kuralları ve Seslerin Melodisi konularında iki saat süren bir sunumla Adanalıların karşısına çıkan Topaloğlu, günlük konuşma dilinde yapılan yanlışlara verdiği örnekler sırasında salonda keyifli anların yaşanmasına neden oldu.

Sunumdan dikkat çeken bölümler ise şu şekilde;

“Konuşmanın bir yetenek olmadığını anlatmakla işe başlayacağım. Şöyle bir örnek vereyim, insanlar hayatları boyunca hiç eğitim almadıkları halde hayatlarının bir bölümünde çok iyi konuşurlar. Küfrederken…Küfrederken tekleyen bir insan gördüğünüz mü hiç? Vurgu, tonlama hepsi yerindedir. Neden? Gönülden küfrediyor çünkü. ”

“Kafanızla yüreğinizi iyi akort ederseniz ağız denen enstrümandan doğru sesler çıkar. Kafa başka yürek başka çalışırsa ağız nereye danışacağını şaşırdığından mutlaka saçmalar.”

“Bazıları hayatımıza girerken mutlu eder, bazıları çıkarken… Hayatımıza girerken mutlu edenlerin konuşmaları ile doğru orantılıdır bu, çıkanların da öyle.”

“Hayalsiz hiç bir şey olmaz ve hayallerin son kullanma tarihi yoktur. Yeter ki hayallerin ayakları yere bassın. Hayal en uzun sürede olgunlaşan bir durumdur bizim ülkemiz için. Konuşmada da neyi anlatıyorsanız onu hayal edip anlatmanız çok önemli. Eğer anlatacağınız şeyi hayal etmeden konuşursanız, zihinde ezberlenmiş klişelere ezberlere boğulursunuz.”

“Görgü, kendimizi göstermek için değil aynını karşı taraftan beklemek içindir. Görgümle senin hayatını kolaylaştırmaya çalışıyorum seni de aynı hassasiyete davet ediyorum. Sen de görgülü ol.”

“Karanlık bir odada bir insan esnediğinde bile ağzını kapatıyorsa o insan kibardır. Ben de dürüst insanları şöyle tarif ederim, kiralık bir arabayla kasisin üzerinden geçerken yavaşlayan adam dürüst adamdır, düzgün adamdır.”

Sunumun ardından bolca alkış Alan İsmet Topaloğlu’na ASKON ve ADASO tarafından fincan takımı hediye edildi. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir