İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadın Yazarlar Kitap Fuarı’nda Ziyaretçilerini Bekliyor

Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika

Bu sene 11.’si düzenlenen Tüyap Adana Kitap Fuarı’ında 303 yayın evinin yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşu ve derneğin standı bulunuyor. Kadın Yazarlar Derneği standı da bu stantlardan yalnızca bir tanesi.
Kadın Yazarlar Derneği’ni temsilen İzmir’den gelip Adanalı kitapseverlere ve kadınlara ulaşmak amacıyla açılan stantta 3 kadın yazar kitaplarını imzalayıp ziyaretçilerle sohbet ediyor. Biz de İş’te Life Adana dergisi olarak İzmir’den gelen konuklarla kısa ama keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
Kadın Yazarlar Derneği kurucu üyesi Sevinç Korkmaz Dinç, 1952 yılında Antakya’da çocuk yaşta evlendirilen annesi tarafından dünyaya geldi ve hayat mücadelesi doğduğu andan itibaren başladı. Öyle ki doğduğunda öldü sanılıp odanın eşiğine terk edilen Dinç, çok sonra ağlayınca yaşadığı anlaşılıp tekrardan kundağa konuluyor. Bu durumu “hayatımdaki mücadele doğduğum andan itibaren başlamış, o gün bugündür de aynı mücadelem sürüyor” diyerek özetliyor. Çocukluğu İskenderun’da geçtikten sonra Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliğini bitiren Dinç, 1979 yılına kadar öğretmenlik yaptı. 1980 askeri darbesi ile birlikte cezaevine giren Dinç’in öğretmenlik hayatı da son buluyor. Cezaevinden çıktıktan sonra yazarlık hayatına başlayan Dinç ,2008 yılında bir grup arkadaşlıyla beraber Kadın Yazarlar Derneği’ni kurdu. Kadın yazarların azlığından dolayı böyle bir dernek kurduklarını belirten Dinç, “Karanlık Bir Geceydi:12 Eylül 1980,Delikaya Rüzgarı,Toplumsal Belleğimiz:12 Eylül Romanlarında Kadın ve Küba’da 10 Gün” isimli kitapları yazdı.
Dernek bünyesinde başta yazarlık olmak üzere birçok atölyeler ve seminerler verdiklerini Dile getiren Dinç, derneğin kuruluş amacı olarak yetersiz olan kadın yazar sayılarını artırmak ve kadına karşı şiddetin önüne geçmek olduğunu dile getirdi. Bu kapsamda gerçekleştirdikleri yazarlık atölyelerinden çıkan öykü kitaplarını da stantta kitapseverlerle buluşturan Dinç, girişimlerinin Çukurovalı kadınlara da örnek olmasını dilediklerini belirtti.
Dernek olarak 11. Tüyap Kitap Fuarı’nda Emine Şimşek Emiral ve Kamile Yılmaz‘la birlikte kitaplarını imzalayan ve özellikle kadın misafirlerle yazdıkları ve yaşadıkları üzerine sohbet eden kadınlar, fuarın ilk günü olmasına rağmen gösterilen ilgiden oldukça memnunlar. Stantta Emine Şimşek Emiral, Kamile Yılmaz ve Sevinç Korkmaz Dinç’in kitaplarının yanı sıra dernek bünyesindeki kadın yazarların ortak olarak çıkardığı kitaplar ve F Feminist Dergisi de 14 Ocak’a kadar alıcılarını bekliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir